Unitech MS340-CUBBGC-SG Lesegeräte
MS340-CUBBGC-SG
Modell auswählen
The Unitech MS340 Barcode Scanner is a rugged and reliable solution designed for long-range scanning in demanding environments such as field service, industrial production, and warehouses. With enhanced performance in various applications, it features an ergonomic design for comfortable handling in both handheld and presentation modes. The MS340 offers exceptional data capture at speeds up to 500 scans per second, ensuring efficiency while maintaining compatibility with all major 1D barcode types, even those that are damaged or poorly printed.
- Superior data capture performance: Up to 500 scans/sec
- Compact and ergonomic design for flexible operation
- Multiple scanning modes: Handheld and presentation
- Multi-interface communication: USB, Keyboard Wedge, RS232
- Rugged design: IP42 environmental protection and 1.5M drop resistance
- Electrical:
- Operation Voltage: DC 5V ± 5%
- Current Consumption: Operate < 150mA, Standby < 60mA
- Optical & Performance:
- Sensor: Linear CCD Sensor
- Light Source: 635nm Red LED
- Scan Rate: Up to 500 scans/sec
- Depth of Field: Up to 500 mm at 20mil
- Mechanical:
- Dimension: 72 x 70.3 x 164 mm
- Weight: 173.5g
- Environmental:
- Drop Resistance: 1.5M
- IP Rating: IP42
- Operating Temperature: 0 °C to 50 °C
Hauptmerkmale
-
Robust: Industrial
-
Konnektivität: Cordless
-
Verbindung: Bluetooth
-
Scanner-Funktionalität: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Image Sensor Type | CCD |
| Scan Rate | 500 scan/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Height | 6.5" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 6.14 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
mod-ms340-unitech-readers-datasheet.pdf MS340-CUBBGC-SG
mod-ms340-unitech-readers-user-manual.pdf MS340-CUBBGC-SG
MS340.pdf MS340-CUBBGC-SG
mod-ms340-unitech-readers-datasheet.pdf MOD-MS340
mod-ms340-unitech-readers-user-manual.pdf MOD-MS340