Star Micronics SM-LM300 Mobiler Drucker Direktwärme, 203 dpi, Bluetooth, Optionales Wi-Fi, 80 mm, 65 mm/s
39633200
Modell auswählen
The Star SM-L300 Portable Barcode Printer is a compact and cost-effective solution designed for mobile point of sale (mPOS) environments. With Bluetooth Low Energy technology, it seamlessly connects to a variety of devices, including iPad®, iPhone®, and Android devices, making it ideal for retail or restaurant applications. The printer features easy "drop-in & print" paper loading, a special receipt de-curl function, and compatibility with multiple paper widths, ensuring effortless operation when on the go.
Efficient and user-friendly, the SM-L300 also doubles as a label printer for delivery and warehouse applications, supporting both thermal receipt paper and labels. Enjoy longer battery life and flexible charging options for reliable performance anytime, anywhere.
- 3 Inch Portable Receipt & Label Printer
- Bluetooth 3.0/4.0 (BLE) compatibility
- Drop-In & Print Paper Loading
- Special Receipt "De-Curl" Function
- Multi-Paper Width (40mm to 80mm)
- Long-Lasting Battery Life with 10 hours standby
- Compact and Cost Effective Design
- Optional Cradle Charger
- Easy Configuration and Setup
- Print Method: Direct Thermal
- Print Speed: Max 65mm/second
- Paper Width: 40mm to 80mm
- Paper Thickness: Thermal Paper: 0.053-0.085mm, Label Paper: Max 0.15mm
- Paper Roll Diameter: Max 57mm
- Battery Life: 10 hours in standby mode
- Power: DC7.4V Lithium-Ion Battery 2000mAh
- Dimensions: 119.1 (W) x 150.8(L) x 69.0(H) mm
- Weight: 500g with battery
- Drop Test Reliability: 4ft. (1.2m)
- Print Head: 50km
- Warranty: 1-Year Limited Warranty
Hauptmerkmale
-
Robust: Industrial
-
POS: Ja
-
DPI: 203 dpi
-
Gehäusefarbe: Black
-
Verbindung: USB, Bluetooth
-
Optionale Upgrades: Clip Mount
-
Drucktechnologie: Direct Thermal
| Allgemeine Informationen | |
|---|---|
| Hersteller | Star Micronics, Inc |
| Hersteller-Teilenummer | 39633200 |
| Hersteller-Website | http://www.starmicronics.com |
| Markenname | Star Micronics |
| Produktmodell | SM-L300-UB57 |
| Produktname | SM-L300 Tragbarer Drucker |
| Marketinginformationen |
Die SM-L300-Serie von tragbaren Druckern mit Bluetooth Low Energy (BLE) ermöglicht es Benutzern, sich mit jedem Apple iPad®, iPhone® oder iPod touch®, iOS BLE-kompatiblen Gerät zu verbinden, ohne es koppeln zu müssen. Ohne Einschränkung der Anzahl der verbundenen Geräte ist BLE die perfekte Lösung für jede Umgebung, die mehrere Geräte für mPOS-Druck verwendet. |
| Produktart | Direktwärmedrucker |
| Technische Informationen | |
|---|---|
| Empfohlene Verwendung | Etiketten-/Quittungsdruck |
| Druckfarbfähigkeit | Monochrom |
| Maximale Monodruckgeschwindigkeit | 2.56 in/s |
| Maximale Druckbreite | 3.15" |
| Schnittstellen/Ports | |
|---|---|
| USB | Ja |
| Netzwerk & Kommunikation | |
|---|---|
| Bluetooth | Ja |
| Medientypen & Handhabung | |
|---|---|
| Medientyp |
|
| Maximaler Rollendurchmesser | 2.24" |
| Maximale Etikettenbreite | 3.15" |
| Strombeschreibung | |
|---|---|
| Stromquelle |
|
| Batterieinformationen | |
|---|---|
| Batterie enthalten | Ja |
| Physikalische Eigenschaften | |
|---|---|
| Formfaktor | Tragbar |
| Produktfarbe | Schwarz |
| Höhe | 2.7" |
| Breite | 4.7" |
| Tiefe | 5.9" |
| Gewicht (ca.) | 1.19 lb |
| Sonstiges | |
|---|---|
| Lieferumfang |
|
| Enthaltene Kabel | USB |
| Unterstützte Plattform |
|
| Garantie | |
|---|---|
| Eingeschränkte Garantie | 1 Jahr |
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-datasheet.pdf 39633200
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-user-manual.pdf 39633200
starslm300.pdf 39633200
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-datasheet.pdf MOD-SM-LM300
mod-sm-lm300-star_micronics-label-printer-user-manual.pdf MOD-SM-LM300