Star Micronics 39442300 Etikettendrucker
39442300
Modell auswählen
Key features:
- Ultra-High Speed - 180mm/sec, perfect for high-volume transactions.
- Two-Color Ready for branding and special promotions.
- Drop-in & Print technology ensures quick paper loading.
- Logo Store Utility facilitates easy logo and coupon printing.
- Silent Printing operation enhances customer experience.
- Wall and Vertical Mount Brackets for versatile installation options.
- 3-Year Warranty for peace of mind.
Specifications:
- Print Speed: 180mm/sec (60 LPS @ 3mm line)
- Resolution: 203 dpi
- Paper Width: Adjustable: 80mm, 58mm, 82.5mm
- Print Width: Adjustable: 72mm, 52mm, 80mm
- No. of Columns: 48 Default, Maximum 71
- Bar Codes Supported: UPC-A, UPC-E, JAN/EAN-8, JAN/EAN-13, ITF, CODE39, CODE93, CODE128, CODABAR (NW-7)
- Paper Sensors: Near End, Paper Out, Top Of Form
- Reliability: 60 Million Lines
- Cutter: 1 Million Cuts (Full and Partial Cut)
- Interface: Serial RS232C, Parallel (IEEE1284), and USB
- Cash Drawer: Optional: Serial RS232C (D-Sub 9 pin)
- Drivers: 2 drivers and compulsion sensor
- Options: External power supply, wall & vertical mount brackets, spill proof cover
Hauptmerkmale
-
POS: Ja
-
Verbindung: Serial
-
Drucktechnologie: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 406 x 203 |
| Number of Columns | 71 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Memory | |
|---|---|
| Flash Memory | 16 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 5.91 mil |
| Maximum Roll Diameter | 3.94" |
| Maximum Label Width | 3.15" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation | ESC/POS |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Putty |
| Height | 5.8" |
| Width | 5.8" |
| Depth | 8.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Platform Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-tsp700ii-star_micronics-receipt-printers-datasheet.pdf 39442300
mod-tsp700ii-star_micronics-receipt-printers-user-manual.pdf 39442300
star-micronics-tsp700ii.pdf 39442300
star-tsp700-printers.pdf 39442300
mod-tsp700ii-star_micronics-receipt-printers-datasheet.pdf MOD-TSP700II
mod-tsp700ii-star_micronics-receipt-printers-user-manual.pdf MOD-TSP700II