Elo E791658 Monitore
E791658
Modell auswählen
Key features:
- High-performance 7-inch LCD touchscreen with edge-to-edge design
- Supports up to 10 simultaneous touches for enhanced interactivity
- Compact form factor at just over half an inch thin
- Versatile mounting options including VESA mounts
- Compatible with finger, glove, and stylus
- Three-year warranty for peace of mind
Specifications:
- Model Name: 0702L
- Diagonal Size: 7 inches / 177.8 mm
- Active Touch Area: 6.07" x 3.38" / 154.08 mm x 85.92 mm
- LCD Technology: Active matrix TFT LCD
- Touch Technology: TouchPro PCAP
- Aspect Ratio: 5:3
- Native Resolution: 800 x 480
- Brightness: 500 nits (Panel), 430 nits (with TouchPro PCAP)
- Viewing Angle: 150° (horizontal), 120° (vertical)
- Contrast Ratio: 500:1
- I/O Ports: 1 x Micro USB (DisplayLink)
- Dimensions: 4.61" x 7.11" x 0.7" / 117.22 mm x 180.58 mm x 17.7 mm
- Weight: Unpackaged - 0.77 lbs / 0.35 kg
- Temperature Range: Operating: 0°C to 40°C / Storage: -20°C to 60°C
- Humidity: Operating: 20% - 80% / Storage: 10%-95%
- Ingress Protection: IP54 and IP65
Hauptmerkmale
-
Verbindung: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 7" |
| Viewable Screen Size | 7" |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Response Time | 25 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| Vertical Viewing Angle | 100° |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 800 x 480 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Brightness | 200 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | 5-wire Resistive |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 4.50 W |
| Standby Power Consumption | 2.59 W |
| Off-Mode Power Consumption | 2.59 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Product Color | Black |
| Height | 4.9" |
| Width | 7.4" |
| Depth | 1.2" |
| Weight (Approximate) | 1.30 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-0700l-elo-touch-screens-datasheet.pdf E791658
mod-0700l-elo-touch-screens-user-manual.pdf E791658
elo-0700l.pdf E791658
mod-0700l-elo-touch-screens-datasheet.pdf MOD-0700L
mod-0700l-elo-touch-screens-user-manual.pdf MOD-0700L