Elo E449855 Tablets
E449855
Modell auswählen
Key features:
- 6" FHD Scratch-Resistant Display
- Built-in NFC for Contactless Payments
- Optional 2D Barcode Scanner
- Warm-Swappable 4,500 mAh Battery with up to 12 hours battery life
- Rugged Design meeting IP68 and MIL-810G standards
- Dual Cameras: 13MP rear and 8MP front
Specifications:
- Display: 6" Optically Bonded High-Definition LCM; 2160x1080
- Operating System: Android 14, planned upgrade to Android 16
- Processor: Qualcomm QCM6490 8x Kryo 670 CPU up to 2.7GHz
- Memory: 8GB LPDDR5
- Storage: 128GB UFS, expandable via MicroSD (up to 1TB)
- SIM: 1 nano SIM; 1 eSIM
- Battery: Rechargeable 4,520mAh, Qualcomm Quick Charge 4
- Operating Temperature: -4°F to 122°F (-20°C to 50°C)
- Drop Specification: 4ft/1.2m per MIL-810-G
- Warranty: 1-year standard, extended warranties available
Hauptmerkmale
-
System: Android
-
Verbindung: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Model | QCM6490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 GB |
| Flash Memory | 128 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Screen Resolution | 2160 x 1080 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 14 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4500 mAh |
| Battery Included | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 12 Hour |
| Removable Battery | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Rugged | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP68 |
m51.pdf E449855
elo-m-series.pdf MOD-M-SERIES