| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Dataline Protection | Datacommunication |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 6 V |
| Output Voltage | 6 V DC |
| Maximum Line Current | 5 A |
| Maximum Surge Current | 2 kA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.6" |
| Width | 3" |
| Depth | 1.6" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Alarm Panels |
| TAA Compliant | Yes |
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 10 Year |