Datamax 200270-100 Etikettendrucker
200270-100
Modell auswählen
Key Features
- Twice the paper capacity of competitive printers, handling 1" to 3" label stock.
- Extended battery life with dual Li-Ion batteries for uninterrupted use.
- Quick battery charging without the need for expensive proprietary batteries.
- Built to last with durable design, enduring multiple drops from 4 ft.
- Wireless connectivity via 802.11 and Bluetooth® options for flexible usage.
Specifications
- Dimensions: 6.20" x 5.17" x 7.86"
- Weight: 39.9 oz (printer only) / 63.5 oz (with batteries & paper roll)
- Operating Temperature: -20° C to 50° C / -4° F to 122° F
- Drop Specification: 4 ft (1.22 m)
- Battery Type: 7.2V Lithium-Ion, 2200 mAh
- Print Speed: Up to 2" per second
- Printhead Life: 1 x 10^8 pulses, Abrasion Life 50 km
- WLAN Support: IEEE 802.11b
- Warranty: 1 year (including printhead)
Hauptmerkmale
-
Ausrüstungsformat: Mobile
-
Verbindung: Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 2.83" |
| Features |
|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 MB |
| Memory Technology | SRAM |
| Flash Memory | 16 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Size |
|
| Maximum Roll Diameter | 3.50" |
| Maximum Label Width | 3" |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Prints approx. 1430 - (3 x 2.5 inch) labels on a single battery charge |
datamax-lp3.pdf 200270-100
Datamax-lp3.pdf 200270-100
datamax-lp3.pdf MOD-LP3