Datalogic DSM0422-WA Lesegeräte
DSM0422-WA
Modell auswählen
Key Features
- Compact Design: Ideal for embedded applications.
- Rugged Enclosure: Made with high-impact resin resistant to solvents.
- Multi-Interface Support: Easy 'plug-and-play' installation.
- Excellent Motion Tolerance: Capable of image capture and document scanning.
- Datalogic 'Green Spot' Technology: Provides visual feedback for successful scans.
Specifications
- Model Options:
- DSM0421: 2D, WVGA, USB
- DSM0400: 2D, MP-DL, USB/RS-232/RJ-45
- Reading Performance:
- Field of View: Up to 52°H x 40°V
- Maximum Resolution: 2 mils
- Reading Range: Up to 60 cm for 20 mils Code 39
- Electrical:
- Input Voltage: 5 VDC ± 5%
- Operating Current: Approx. 214 mA
- Environmental:
- Temperature: Operating -20 to 50°C
- Humidity: 5-95%, non-condensing
- Sealing Rating: IP54
Hauptmerkmale
-
Robust: Industrial
-
Verbindung: USB
-
Scanner-Funktionalität: 2D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D: All standard 1D codes including:
2D:
Postal Codes:
Stacked Codes:
|
| Light Source | LED |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger/Sense |
| Scanning Distance | 23.60" |
| Features |
|
| Field of View (Horizontal) | 52° |
| Field of View (Vertical) | 40° |
| Reading Angle (Skew) | 60° |
| Reading Angle (Pitch) | 60° |
| Reading Angle (Roll) | 180° |
| Image Formats |
|
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification |
|
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Minimum Element Resolution (Code 39) | 3 mil |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 20 mil |
| Minimum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 15 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 960 |
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Fixed Mount |
| Rugged | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Resin |
| Durability |
|
| Weight (Approximate) | 4.62 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
dsm04xx.pdf MOD-DSM04XX