| Processor | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i7 |
| Processor Generation | 3rd Gen |
| Processor Model | i7-3520M |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Processor Speed | 2.90 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 3.60 GHz |
| Cache | 4 MB |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| 64-bit Processing | Yes |
| Hyper-Threading | Yes |
| Memory | |
|---|---|
| Total Installed System Memory | 2 GB |
| Maximum Supported System Memory | 16 GB |
| System Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Storage | |
|---|---|
| Drive Type | HDD |
| Total Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Hard Drive RPM | 7200 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 12.5" |
| Display Screen Type | LCD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Expansion Slot Type | ExpressCard/54 |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| VGA | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Operating System | |
|---|---|
| Operating System | Windows 7 Professional |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Cells | 6-cell |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Energy | 63 Wh |
| Maximum Battery Run Time | 9.90 Hours |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 1.05" |
| Width | 12" |
| Depth | 8.1" |
| Weight (Approximate) | 2.96 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Security Features |
|