| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5200 mAh |
| Battery Energy | 19.24 Wh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.2" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 5.2" |
| Weight (Approximate) | 4.23 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Zebra Mobile Computers:
|
| Country of Origin | China |