| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Maximum Write Speed | 60 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10/UHS-I (U1) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 0.4" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Length | 0.6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Malaysia |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |