| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 583 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 0.2" |
| Width | 0.6" |
| Depth | 0.1" |
| Shipping Height | 0.75" |
| Shipping Width | 2.60" |
| Shipping Depth | 3.20" |
| Shipping Weight (Approximate) | 0.66 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Device Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |