| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black Powder Coat |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 550 lb |
| Height | 24.8" |
| Width | 20.1" |
| Depth | 18.2" |
| Weight (Approximate) | 14.30 lb |
| Rack Height | 12U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 18" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |