Tripp-Lite SRW18USDP Accessories
SRW18USDP
| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | UPS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Maximum Weight Capacity | 250 lb |
| Static/Stationary Weight Capacity | 250 lb |
| Height | 35.6" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 26" |
| Weight (Approximate) | 100.90 lb |
| Rack Height | 18U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 24.50" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Vietnam |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |