| Technical Information | |
|---|---|
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Static/Stationary Weight Capacity | 225 lb |
| Height | 30.3" |
| Width | 23.6" |
| Depth | 21.6" |
| Weight (Approximate) | 88.20 lb |
| Rack Height | 15U |
| Rack Width | 19" |
| Rack Depth | 20.50" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |