Tripp-Lite NGI-U08C2 Accessories
NGI-U08C2
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Consumption | 11 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Metal |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Height | 3.9" |
| Width | 2" |
| Depth | 4.6" |
| Weight (Approximate) | 1.23 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |