Tripp-Lite N785-INT-LC-MM Accessories
N785-INT-LC-MM
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of LC Ports | 1 |
| LC Port Type | Duplex |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 850 nm |
| Maximum Distance Supported | 0.55 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.5" |
| Width | 11.9" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 7.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |