| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Extended Range | 331.36 ft |
| Maximum Data Transfer Rate | 37.50 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 5 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 36 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Metal |
| Transmitter Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Receiver Weight (Approximate) | 15.87 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |