Tripp-Lite B078-101-USB-1 Accessories
B078-101-USB-1
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | RJ-45/USB/VGA |
| Connector Type on First End |
|
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End | USB Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | KVM Switch |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1.50" |
| Shipping Width | 4.90" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Tripp Lite B070 / B072-Series NetCommander Cat5 KVM Switch |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |