| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Switch | Yes |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Daisy Chain | Yes |
| Device Type | LCD Rack Console |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 19" |
| Display Screen Type | LCD |
| Screen Mode | WXGA |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Input Devices | |
|---|---|
| Keyboard | Yes |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.7" |
| Width | 17.7" |
| Depth | 28.4" |
| Weight (Approximate) | 31.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL 60950-1 (USA), CAN/CSA (Canada), FCC Part 15 Class A, CE, IEC 60950-1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |