| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum CD Read Speed | 24x |
| Maximum CD Write Speed | 24x |
| Maximum CD Rewrite Speed | 24x |
| Maximum DVD Read Speed | 8x |
| Maximum DVD Write Speed | 8x |
| Maximum DVD Rewrite Speed | 8x |
| Buffer | 1 MB |
| Optical Media Supported | DVD-RAM/±R/±RW |
| Media Layer Supported | Double-layer |
| Platform Supported | PC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color | Black |
| Drive Type | External |
| Compatible Drive Bay Height | Slimline |
| Height | 0.5" |
| Width | 5.6" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 8.68 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |