| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 1 TB |
| Platform Supported |
|
| Encryption Standard | 256-bit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.1 (Gen 2) Type C |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Drive Type | External |
| External Drive Type | Portable |
| Height | 0.4" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 1.23 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | Taiwan |