| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | BlueTrace |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Total Number of Buttons | 7 |
| Scroller Type |
|
| Pointing Device Features |
|
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Capacity | 2800 mAh |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Batteries |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.1" |
| Width | 1.8" |
| Length | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |