| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express 3.0 x8 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |
| Maximum Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Technology |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Plug-in Card |
| Bracket Height | Low-profile and full-height |
| Height | 2.7" |
| Width | 6.6" |
| Depth | 0.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Network |
| Device Supported | Storage System |