| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Thunderbolt 3 |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Type on Second End | USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 24-pin USB 2.0 Type C Thunderbolt 3 - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 24/26 AWG |
| Data Transfer Rate | 480 Mbit/s |
| Features | Charging |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.06 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |