| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 3.0 Ports | 7 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.9" |
| Width | 1.7" |
| Length | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 4.70 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |