| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Lightning/USB |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | Lightning - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x Lightning - Male |
| Connector Type on Second End | USB Type A - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| MFI | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Shielding Material | Aluminum Mylar Foil |
| Jacket Material | Thermoplastic Elastomer (TPE) |
| Shipping Height | 1.18" |
| Shipping Width | 2.95" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |