| Technical Information | |
|---|---|
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 22" |
| Device Supported | Monitor |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Widescreen | Yes |
| Anti-glare | Yes |
| Blue Light Reduction | Yes |
| Anti-microbial | Yes |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Clear |
| Product Color | Transparent |
| Product Material | Plastic |
| Durability |
|
| Height | 11.70" |
| Width | 0.10" |
| Depth | 18.70" |
| Weight (Approximate) | 3.50 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |