| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Serial |
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Configuration | Straight-through |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Male |
| Connector Type on Second End | DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 9-pin DB-9 RS-232 Serial - Female |
| Connector Plating | Nickel |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.32 lb |
| Shipping Height | 0.71" |
| Shipping Width | 4.92" |
| Shipping Weight (Approximate) | 5.44 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |