| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | SAS |
| Cable Length | 9.84 ft |
| Connector Type on First End | SFF-8088 Mini-SAS |
| Connector on First End Details | 1 x 26-pin SFF-8088 Mini-SAS |
| Connector Type on Second End | SFF-8088 Mini-SAS |
| Connector on Second End Details | 1 x 26-pin SFF-8088 Mini-SAS |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 6 Gbit/s |
| Features | Latching Connector |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.68 lb |
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 10.04" |
| Shipping Weight (Approximate) | 10.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
TAA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |