| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | RJ-45/USB |
| Cable Length | 5.91 ft |
| Connector Type on First End | USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 4-pin USB 2.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network - Male |
| Connector Plating | Nickel |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 460 kbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 0.10 lb |
| Shipping Height | 1.18" |
| Shipping Width | 5.59" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |