| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 62.5/125 µm |
| Cable Length | 6.56 ft |
| Connector Type on First End | LC Network - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC Network - Male |
| Connector Type on Second End | LC Network - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC Network - Male |
| Jacket Type | LSZH |
| Device Supported | Network Device |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Orange |
| Product Color | Orange |
| Weight (Approximate) | 0.07 lb |
| Shipping Height | 8.35" |
| Shipping Width | 0.35" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
FCC |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |