| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | DVI/Mini-phone/USB |
| Cable Length | 15 ft |
| Connector Type on First End |
|
| Connector on First End Details |
|
| Connector Type on Second End |
|
| Connector on Second End Details |
|
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 7.9 Gbit/s |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 1.95 lb |
| Shipping Height | 2.76" |
| Shipping Width | 9.84" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.95 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
StarTech KVM Switches:
Aten KVM Switches:
Avocent KVM Switches:
Belkin KVM Switches:
Cables to go KVM Switches:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |