| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 3 ft |
| Connector Type on First End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Female |
| Contact Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| American Wire Gauge | 28 AWG |
| Data Transfer Rate | 21.6 Gbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2400 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Weight (Approximate) | 0.22 lb |
| Shipping Height | 0.98" |
| Shipping Width | 7.87" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |