| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI/USB-C |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Male |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI 2.0b Digital Audio/Video - Male |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 3840 x 2160 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Space Gray |
| Weight (Approximate) | 0.09 lb |
| Shipping Height | 0.39" |
| Shipping Width | 8.58" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.76 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |