Key Features:
- **Two color capability** for eye-catching receipt printing
- **Small footprint** fits seamlessly in limited spaces
- **Internal power supply** for efficient energy use
- **Robust metal tear bar** for durability
- **Three-year warranty** for peace of mind
- Available models: **SP212**, **SP216**, **SP242**, **SP246**
Specifications:
- Print Speed: 2.5 LPS (10.1mm/sec)
- Print Width: 2.6" (66mm)
- Line Spacing: 1/6" (fixed)
- Print Head: 193mm
- No. of Columns: 42/35
- Bi-Directional Printing
- Paper Specifications:
- Width: 3" (76mm)
- Thickness: 1 ply: 0.07-0.10mm
- Roll Diameter: 3.35" (85mm)
- Paper Roll Core: Internal: 12mm
- Copies: Original + 2 copies
- Operating Conditions:
- Temperature: 0°C-50°C
- Humidity: 10%-80% RH
- Power Supply: Built-in, 110V AC (50-60Hz)
- Interface: Serial RS232C or Parallel (IEEE1284)
- Data Buffer: 1K byte
- Autocutter: Full & partial cut options available
- Weight: Compact Design
- Safety Standards: UL, CSA, C-UL, TUV
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2.5 lps |
| Number of Pins | 7-pin |
| Number of Columns | 42 |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 1 KB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Roll Paper |
| Media Size | Custom Size |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Putty |
| Height | 7.6" |
| Width | 6.2" |
| Depth | 9.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
sp200series-star-micronics.pdf SP212FC42-120