Honeywell PM23CA1120021401 Accessories
PM23CA1120021401
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 9.84 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 406 |
| Maximum Print Width | 2.50" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Rewinder | Yes |
| Application/Usage | Mid-range |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Flash Memory | 128 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Maximum Roll Diameter | 8.38" |
| Maximum Label Width | 2.70" |
| Label Core Size | 3" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Input Voltage |
|
| Maximum Power Consumption | 300 W |
| Standby Power Consumption | 9 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 9.6" |
| Width | 8.1" |
| Depth | 19.7" |
| Weight (Approximate) | 20.94 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
honeywell-pm23c-pm43-pm43c-pp-web-.pdf PM23CA1120021401