| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Mobile Computer |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 3400 mAh |
| Output Voltage | 4.2 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 7.1" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 2.43 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Zebra 8690i Wearable RFID Mini Mobile Computer |
| Country of Origin | China |