| Technical Information | |
|---|---|
| Luminance Flux | 15 lm |
| Reliability | |
|---|---|
| Durability | Water Resistant |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Size | AG3 |
| Battery Rechargeable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Length | 1.9" |
| Weight (Approximate) | 0.35 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
IPX 4 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |