| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Handheld Device |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Capacity | 5100 mAh |
| Output Voltage | 3.7 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | Intermec CK3 Mobile Computer |