| Display & Graphics | |
|---|---|
| Effective Resolution | 2 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 1600 x 1200 |
| Maximum Frame Rate | 25 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Viewing Angle | 66° |
| Built-in Devices | |
|---|---|
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1" |
| Width | 6.6" |
| Depth | 1" |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Supported OS: Microsoft Windows 7 Professional (32-bit only); Microsoft Windows XP Professional Service Pack 3 (32-bit only) |
| Compatibility |
Elo 5500L Touch Solutions IDS Display |
| Device Supported | Computer |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
elo-webcams.pdf E574975