Elo E001293 Accessories
E001293
- Designed specifically for the new series of Elo IDS touch displays (3201L, 4201L, 5501L, 7001LT)
- No cables required "" seamless docking integration.
- Choice of Intel Core i3 3.40GHz, Core i5 3.70GHz or Core i7 4.00GHz processors.
- Available with Microsoft Windows 7, without OS or Microsoft Windows Embedded 8.1 Industry.
- 2, 4 or 8GB RAM, expandable up to 16GB RAM, and 320 GB, quick access hard drive.
- Multiple interfaces: 2 USB 2.0 Type A & 2 USB 3.0 Type A, Ethernet LAN RJ45, Audio MIC in & Line out 3.5 mm, HDMI & Display Port video out.
- Platform for collaboration, digital whiteboard, building directory, virtual receptionist and other applications.
- Vandal-resistant connector panel with included cable cover.
- 3 year global warranty.
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Type | Core i3 |
| Processor Model | i3-4130 |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Total Hard Drive Capacity | 320 GB |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Graphics Controller Model | HD 4400 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Audio Line In | Yes |
| Audio Line Out | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Windows 7 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.5" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 9.9" |
| Weight (Approximate) | 4.40 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
eloids.pdf E001293