| Technical Information | |
|---|---|
| Adapter Type | HDMI/USB |
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Gender on First End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x 24-pin Type C USB Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Female |
| Connector Gender on Second End | Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio Female |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.3" |
| Length | 2" |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |