| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage | 12 V DC |
| Maximum Output Power | 18 W |
| Maximum Output Current | 1.60 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.6" |
| Width | 1.4" |
| Weight (Approximate) | 6 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Czech Republic |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive (ErP) |
| Environmental Compliance |
|