Datamax C83-00-46000004 Etikettendrucker
C83-00-46000004
Modell auswählen
Key features:
- Advanced Connectivity: Ethernet, Parallel, Serial, and USB/SDIO interfaces for flexibility.
- Durable Construction: Gear-driven design and die-cast aluminum frame for prolonged durability.
- Multi-Language Menu: Available in English, Spanish, German, Italian, and French.
- Large LCD Display: 240x320 graphical display for easy navigation.
- Field Installable Options: Cutters, peel and present sensors, and thermal transfer options.
- IntelliSEAQ™ Technology: Proactive diagnostics for printhead performance and history.
Specifications:
- Printer Type: Direct thermal and optional thermal transfer.
- Print Width: 4.16 inches (105.7 mm) max.
- Print Resolution: Models available in 203, 300, 406, and 600 dpi.
- Max Print Speed: Ranges from 6 to 12 ips.
- Communication Ports: Serial RS232, Parallel Bi-Directional, Ethernet-Wired LAN 10/100, USB 2.0.
- Dimensions: 16.4" H x 12.6" W x 19.3" D (415 mm x 321 mm x 489 mm).
- Weight: 59 lbs (26.8 kg).
- Operating Temperature: 32°F to 100°F (0°C to 38°C).
- Media Type: Roll-fed and fan-fold stock accepted.
- Media Width Range: 1.0" - 4.65" (25.4mm -118.1mm).
Hauptmerkmale
-
Robust: Industrial
-
Ausrüstungsformat: Desktop
-
Verbindung: Serial, USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 8 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 8.52" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Application/Usage | Desktop |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Flash Memory | 8 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Parallel Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor | Reflective Media Sensor |
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Label Width | 9" |
| Label Core Size | 3" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 16.4" |
| Width | 17" |
| Depth | 19.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
mod-h-8308-datamax-label-printer-datasheet.pdf C83-00-46000004
mod-h-8308-datamax-label-printer-user-manual.pdf C83-00-46000004
datamax-h-class.pdf C83-00-46000004
mod-h-8308-datamax-label-printer-datasheet.pdf MOD-H-8308
mod-h-8308-datamax-label-printer-user-manual.pdf MOD-H-8308