Axis 02898-001 Security Camera
02898-001
Modell auswählen
Key features:
- Four 4K MP channels with 12.5/15 fps
- 360° IR illumination with individually controllable LEDs
- Remote pan, tilt, roll, zoom (PTRZ) for flexible viewing angles
- Integrated cybersecurity with Axis Edge Vault
- Advanced analytics for precise monitoring
Specifications:
- Camera Type: 4x1/2.9" progressive scan RGB CMOS
- Video Compression: H.264, H.265, Motion JPEG
- Resolution: Up to 4x 3840x2160 (4K)
- Power: PoE (IEEE 802.3af/at), Typical: 10.9 W
- Operating Temperature: -40 °C to 50 °C (-40 °F to 122 °F)
- Weight: 3 kg (6.6 lbs)
- Dimensions: 220 mm x 141 mm x 114 mm (8.66 x 5.57 x 4.5 in)
| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | 4K |
| HD Recording | Yes |
| Camera Iris | Fixed |
| AI-powered | Yes |
| Infrared (IR) Cut-off Filter | Yes |
| Languages Support |
|
| Wide Dynamic Range Detail | 120 dB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | RGB CMOS |
| Image Sensor Size | 1/2.9" |
| Color Supported | Color |
| Field of View | 54.5°-23° |
| Effective Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Number of Sensors | 4 |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Audio | |
|---|---|
| Audio Support | Yes |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Focal Length | 3.18 mm |
| Maximum Focal Length | 7.42 mm |
| Lens Included | Yes |
| Minimum Aperture | f/2.7 |
| Maximum Aperture | f/1.6 |
| Optical Zoom | 2.3x |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/14000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/2 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Protocols |
|
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 23.60 W |
| Power Source Type | PoE |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material |
|
| Weight (Approximate) | 6.61 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Minimum Storage Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Storage Temperature | 149°F (65°C) |
| Minimum Operating Humidity (Condensing) | 10% |
| Maximum Operating Humidity (Condensing) | 100% |
| Minimum Storage Humidity (Non-condensing) | 5% |
| Maximum Storage Humidity (Non-condensing) | 95% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Package Contents |
|
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |
P3748-PLVE.pdf 02898-001
P3748-PLVE.pdf MOD-AXIS-P3748-PLVE