| Technical Information | |
|---|---|
| Adapter Type | RJ-45 |
| Connector Type on First End | RJ-45 Network - Female |
| Connector on First End Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Connector Type on Second End | RJ-45 Network - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x RJ-45 Network Female |
| Contact Plating | Gold |
| Features | Plug and Play |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color |
|
| Product Material | Metal |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 0.67 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility | https://www.axis.com/en-sg/products/network-cable-coupler-indoor#compatible-discontinued |
| Certifications & Standards |
cUL Listed |