| Product Information | |
|---|---|
| Wireless Charging Compatible | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Product Color | Riptide Blue |
| Product Material | Hard Plastic |
| Durability |
|
| Height | 6" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 0.85 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Smartphone |
| Brand Compatibility | Apple |
| Phone Model Compatibility | iPhone 16 Pro |
| Compatibility |
Apple - iPhone 16 Pro |
| Recycled | Yes |