| Product Information | |
|---|---|
| Wireless Charging Compatible | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Midnight Black |
| Product Material | Hard Plastic |
| Durability |
|
| Height | 5.9" |
| Width | 3" |
| Depth | 0.5" |
| Weight (Approximate) | 0.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage | Smartphone |
| Brand Compatibility | Apple |
| Phone Model Compatibility | iPhone 16 |
| Compatibility |
Apple - iPhone 16 |
| Recycled | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |