| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 5000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 4000 W |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 2 |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 8.7" |
| Width | 19" |
| Depth | 26" |
| Rack Height | 5U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 215.46 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | Regulatory Approvals: C-tick,CE,EN 50091-1,EN 50091-2,GOST,GS Mark,VDE |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
backups.pdf SUA5000RMI5U